אודות

כשהייתי בערך בן חמש עשרה, ישבתי בשלוחת ההר מעל נחל אזוב אשר בכרמל. בקצה השלוחה בצבצה מהקרקע חבית מלאה בטון, ומן הבטון שבחבית הזדקר צינור צול וחצי עם פקק בראשו. החבית לא הייתה נוחה לישיבה כיוון שהבטון היה משופע, אז ישבתי על סלע. הוצאתי מהאוגדנית שירים שחברי שלחו לי בדואר וקראתי בהם. לפתע, הגיע טנדר וממנו יצאו שני גברים. הם ניגשו אל החבית, הסירו את הפקק מהצינור ושלשלו לתוכו רצועה ארוכה. כשראו שאני מתעניין במעשיהם, הסבירו לי באדיבות רבה שהם מודדים את מפלס מי התהום אשר מתחת להר. "ומה המפלס", שאלתי, "שבעים וחמישה מטר מתחתינו" ענה אחד מהם. הזזתי את חפצי כדי שיוכלו לסובב את הטנדר, הם נסעו, ואני המשכתי לקרוא שירים עד אחרי השקיעה. כשסיפרתי על כך לחברי טל, הוא אמר "אני לא מאמין לך. בסיפורים שלך תמיד יש שני אנשים שיוצאים מטנדר ועושים משהו".

יונתן בן-עמי נולד בחיפה בשנת 1981, בעל תואר ראשון במקרא וספרות ותואר שני במנהל עסקים. נודד בישראל באוטוקרוואן ומכיר בה כמעט כל שביל ועץ. למחייתו מנהל חברה לשירותי מחקר ויעוץ עסקי. בעברו היה פועל בממגורה המשפחתית, קבלן שיפוצים, מעסה, בעל דוכן כנאפה, איש מכירות, כותב עבודות לסטודנטים ועוד. יונתן בן-עמי כותב שירה מצעירותו, ו"טובה ורחבה" הוא ספרו הראשון בפרוזה לירית.

truck with olive tree

צילום: גיל ירדני

מה זה "טובה ורחבה"?

"טובה ורחבה" הוא רומן ב-126 פרקים קצרים. הספר חובר על ידי יונתן בן-עמי ויצא בשנת 2014 כספר דיגיטלי. הספר הוא ספר בדיוני וכל קשר בין האירועים או הדמויות המוזכרים בו לבין המציאות, אם קיים, הוא מקרי בהחלט. הספר ניתן לקריאה, הורדה ושיתוף באופן חופשי, ומימון הספר ואתר האינטרנט נעשה באמצעות תרומות.

זכויות יוצרים

המחבר אינו דוגל בגישת זכויות היוצרים ועל מנת להראות שאפשר גם אחרת, בחר לפרסם את היצירה בגישה חופשית לכל, ולאפשר לעשות כל שימוש ביצירה, תוך מתן קרדיט ו/או קישור למקור, בהתאם לעניין. אך למרות ההתנגדות לגישה, כל עוד חוקי זכויות היוצרים קיימים הם מכובדים, והארמזים בגוף היצירה נעשו כמקובל ובהתאם לשימוש ההוגן כהגדרתו בחוק. בנוסף, ישנה רשימת מקורות המעניקה את הקרדיט הראוי ליוצרים הקודמים. העיון ברשימה מומלץ לא רק על מנת לתת את הקרדיט אלא גם כדי להעשיר את הקריאה. אחת ממטרות הספר היא לעורר סקרנות לקרוא גם חלק מהמקורות מהם שואב הספר.

תודות

ראשית תוקדש תודה מיוחדת לעובדי השירות ההידרולוגי שעזרו לי בתחקיר, באדיבות ושיתוף פעולה יוצאים מן הכלל, ובמיוחד לגבי ויינברגר, לאלי כחלון, לירון מינץ, לניר נפתלי ולבוריס גלוזמן על ימים מרתקים של מדידות. תודה לפבל נוביק על הרוסית, תודה לעינה לקח ולגיל ירדני שהסכימו לקרוא את הספר בהיכתבו ותמכו, ותודה ענקית לעובדי אשבר-עיינות בע"מ שסבלו בוס פחות סבלני בחודשים האינטנסיביים של הכתיבה.